Zmiłuj się, Boże

Zmiłuj się, Boże

Print Friendly, PDF & Email

Tekst: J. W.

Melodia: Teofil Klonowski

  1. Zmiłuj się, Boże, zmiłuj nad grzesznikiem, * co w swej dobroci nie pogardzasz nikim, * w Tobie ja samym, w Tobie mam ufanie * według Twojego miłosierdzia, Panie.
  2. I według mnóstwa boskich Twych litości * racz zgładzić, Panie, moje nieprawości.* O więcej żebrzę: okaż łaskę swoją, * oczyść mnie z grzechów, wymaż zbrodnię moją.
  3. Już serce moje, smutkiem napełnione, * łzami obmywa grzechy popełnione, * zbrodnie okropne, co mnie pokrywają, * wszędzie są ze mną, wszędzie mnie ścigają.
  4. Przeciwko Tobie nędznie zawiniłem * i Ciebie, Boga, ciężko obraziłem. * Tyś jest w wyrokach, Panie, sprawiedliwy, * w karaniu jednak bardzo litościwy.
  5. Już w mym poczęciu, nim się narodziłem, * wiem o tym dobrze, że grzesznikiem byłem. * Tyś mnie nauczył w Twej dobroci świętej, * jak mam mądrości szukać niepojętej.
  6. Skrop mnie hyzopem, Panie dobroczynny, * i obmyj duszę, abym był niewinny, * abym aniołom równy w niewinności * nad same śniegi bielszy był w czystości.

Pieśń pojawiła się i funkcjonowała jako śpiew za zmarłych. Tam też należy szukać jej w dawnych śpiewnikach. Została przeniesiona do nowego działu, kiedy na początku XXI wieku redaktorzy śpiewników zaczęli wydzielać pieśni pokutne na pierwszą część Wielkiego Postu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *